KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Final Sınav Duyurusu-03.06.2021

1. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar dönemindeki derslerinizin final sınavları 05 Haziran 2021 – 20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sınavlarınıza bu tarihler arasında Bölüm Başkanlığınız tarafından bölümünüz web sayfasında ilan edilen gün ve saatte girebilirsiniz.

2. 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı Bahar dönemi Çevrimiçi (online) final sınavlarına https://eys.ksu.edu.tr/ adresinden girebilirsiniz. (Sınavlarınız için bulunduğunuz şehirdeki üniversitelerin ve MEB’e bağlı okullardaki laboratuvarlardan randevu alarak faydalanabilirsiniz.)

3. Sınav güvenliğiniz için OBS/ÖYS kullanıcı şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız.

4. Sınava başlamadan önce, kullanılacak cihazın sistem saatini Türkiye saatine (UTC +3 İstanbul) alınmalı ve sınav süresi boyunca değiştirilmemelidir. Aksi takdirde, sistem tarafından sınavınız sonlandırılır.

5. Online sınavlara internet bağlantısı olan kişisel bilgisayarınız/tabletiniz veya cep telefonunuzdan girebilirsiniz. Meydana gelebilecek internet kesintisi vb. sorunlardan üniversitemiz sorumlu değildir. Sınav süresi içinde tekrardan sınava girilmesi durumunda, öğrenci sınavın kalan süresini kullanabilir. Sınav için gerekli tedbirleri almak öğrencinin sorumluluğundadır. Sorun yaşayan öğrencilerimize ek süre verilmeyecektir.

6. Öğrenci, sınav esnasında web sayfasının (tarayıcı) içeriğini değiştiren herhangi bir eklenti (Google çeviri vb.) kullandığı takdirde sınav metinlerini görüntülemede sorun yaşayabilir. Bu nedenle öğrencilerin sınav esnasında sorun yaşamaması için kesinlikle tarayıcılarında herhangi bir eklenti ve 3. parti yazılım kullanmamaları gerekmektedir.

7. Online sınavlarda Kamera ve Mikrofon açma zorunluluğu bulunmamaktadır.

8. Final sınavları, “Çevrimiçi Yazılı” veya “Çevrimiçi Test” yöntemlerinden biriyle gerçekleştirilecektir.  Her iki sınav yönteminde de ilgili dersin sınavına kayıtlı öğrenciler için sınav ilan edilen saatte erişme açılacak ve öğretim elemanının belirlediği süre kullanılabilecektir.

9. Test veya yazılı sınav yöntemi fark etmeksizin sınav sorularında maddi hata (yanlış soru, yanlış şık vb.) tespit edilmesi durumunda dersin sorumlusu olan öğretim elemanıyla veya bölüm başkanıyla iletişime geçiniz.

10. Çevrimiçi Yazılı Sınav yöntemiyle gerçekleştirilecek final sınavlarında;

 

 

 • Her bir ders için öğretim elemanının belirlediği sınav süresi verilecek olup, bu süre içerisinde cevapların yüklenmesi gerekmektedir.
 • Cevapların yüklenmesi için ek bir süre verilmeyecektir.
 • Cevaplar WORD, PDF veya ZIP formatında olmak zorundadır.
 • Cevapların dosya boyutu en fazla 50 MB olabilir.
 • Cevaplar kâğıda elle yazılabilir. Bu durumda tüm kâğıtlara öğrenci no, ad ve soyad yazıldıktan sonra cep telefonundan aracı bir program (Örn. CamScanner, FastScanner veya Tiny Scanner vb.) ile tüm kâğıtlar tek bir PDF halinde sisteme yüklenebilir. Kullanılacak tarayıcı programları sınavdan önce mutlaka güncellenmeli ve lisans sorunu olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Yazılı sınav süresine ek süre tanınmayacağı için sınav bitimine en az 5 dk kala cevapların sisteme yüklenmiş olmasını tavsiye ederiz.
 • Klasik yazılı sınavlarda kopya tespit edilmesi durumunda üniversitemiz yönetmeliklerince işlem yapılacaktır.

11. Çevrimiçi Test yöntemiyle gerçekleştirilen final sınavlarında;

 

 

 • Çevrimiçi test sınavlarına,hem ÖYS (Sınav Uygulaması) sisteminde hem de “Online Sınavlar için Tıklayınız” arayüzünde giriş yapılabilmektedir.
 • Sınav Sitemine giriş yaptıktan sonra karşınıza sınav kurallarını içeren bilgiler gelecek ve bunu onaylamanız istenecektir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyunuz.
 • Her bir ders için öğretim elemanı tarafından belirlenen en az 30 dk en fazla 60 dk süre verilecek olup, her dersin soru bankasından rastgele çoktan seçmeli en az 20 adet soru yöneltilecektir.
 • Sınava başladıktan sonra ekranda ilgili derse ait bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Soruyu cevaplamak için cevap şıklarından birini işaretleyip “Sonraki Soru” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
 • Doğru işaretleme yaptığınız sorulardan tam puan alacaksınız. Yanlış doğruyu götürmeyecektir.
 • Sıradaki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soru/sorulara dönerek tekrardan cevaplayabilirsiniz.
 • Sınav sonunda (son soruda) “Sınavı Bitir” butonu aktif olacaktır. Bu butona basmanız halinde karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekrandaki “Sınavımı Bitirmek İstiyorum” butonunu onaylarsanız sınavınız sonlandırılır. Böyle bir durumda ilgili dersin sınavına tekrar girilemez ve yeni bir sınav hakkı tanınmaz.
 • Sınav süresi tamamlandığında devam etmekte olduğunuz dersin sınavı otomatik olarak sistem tarafından sonlandırılır. Bu durumda sınav sonlandırılıncaya kadar sorulara verdiğiniz cevaplar değerlendirme sırasında dikkate alınır.
 • Öğrenci sınav esnasında farklı cihaz veya tarayıcı üzerinden giriş yaparsa, sınava ilk girilen ortamda “Bu kullanıcı ile sınava başka bir cihaz veya tarayıcı üzerinden giriş yapıldığı için cevaplarınız kaydolmayacaktır” uyarısı verilmektedir. Bu nedenle, sınavınızı sağlıklı yürütebilmek için, tek bir cihaz ve tarayıcı üzerinden sınavınızı gerçekleştiriniz.

12. Sınav sürecinde, sınav sorularının her türlü ortamda kopyalanması ve paylaşılması kesinlikle yasaktır.

13. Sistem hakkında (ödev yükleme, çevrim içi sınava giriş yapma vb. konularda) hazırlanmış kılavuz videolara aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://uzem.ksu.edu.tr/Default.aspx?SId=26460

 

SİSTEMDEN ONLİNE TEST SINAVINA GİRİŞ İÇİN KULLANIM KILAVUZU

ÇEVRİMİÇİ YAZILI SINAVA GİRİŞ İÇİN KULLANIM KILAVUZU