KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Dönem Sonu Final Sınav Duyurusu-12.01.2021

2020-2021 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ YARIYILI DÖNEM SONU FİNAL SINAV DUYURUSU


1- 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Dönem Sonu Final Sınavları 16–31 OCAK 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Sınavlarınıza ilan edilen gün ve saatlerde girebilirsiniz.

2- 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Dönem Sonu final sınavlarına Çevrimiçi (online) https://eys.ksu.edu.tr/ adresinden girebilirsiniz. Sınavlarınız için bulunduğunuz şehirdeki üniversitelerin ve MEB’e bağlı okullardaki laboratuvarlardan randevu alarak faydalanabilirsiniz.

Tüm cihazlarda sınava başlamadan önce, Tarayıcı olarak Google Chrome kurulu olması ve bu tarayıcının kullanılması gerekmektedir. Ayrıca, her sınava için sisteme girmeden önce tarayıcının geçmişi mutlaka silinmesi gerekmektedir.

3- Sınav güvenliğiniz için OBS/ÖYS kullanıcı şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız.

4- Sınava başlamadan önce, kullanılacak cihazın sistem saati Türkiye saatine (UTC +3 İstanbul) alınmalı ve sınav süresi boyunca değiştirilmemelidir. Aksi takdirde, sistem tarafından sınav sonlandırır.

5- Online sınavlara internet bağlantısı olan kişisel bilgisayarınız/tabletiniz veya cep telefonunuzdan girebilirsiniz. Meydana gelebilecek elektrik/internet kesintisi vb. sorunlardan üniversitemiz sorumlu değildir. Sınav süresi içinde tekrardan sınava girilmesi durumunda, öğrenci sınavın kalan süresini kullanabilir. Sınavlarda gerekli tedbirleri alınması öğrencinin sorumluluğundadır. Sorun yaşayan öğrencilerimize ek süre verilmeyecektir

6- Öğrenci, sınav esnasında web sayfasının (tarayıcı) içeriğini değiştiren herhangi bir eklenti (Google çeviri vb.) kullandığı takdirde sınav metinlerini görüntülemede sorun yaşayabilir. Bu nedenle öğrencilerin sınav esnasında sorun yaşamaması için kesinlikle tarayıcılarında herhangi bir eklenti ve 3. parti yazılım kullanmamaları gerekmektedir.

7- Online sınavlarda (Sözlü/Sunum Sınavları hariç) Kamera ve Mikrofon açma zorunluluğu bulunmamaktadır.

8- Dönem Sonu Final sınavları, “Çevrimiçi Yazılı Sınav” veya “Çevrimiçi Test” yöntemlerinden biriyle gerçekleştirilecektir.  Her iki sınav yönteminde de ilgili dersin sınavına kayıtlı öğrenciler için sınav ilan edilen saatte erişme açılacak ve verilen süre kullanılabilecektir.

9- Test veya yazılı sınav yöntemi fark etmeksizin sınav sorularında maddi hata (yanlış soru, yanlış şık vb.) tespit edilmesi durumunda dersin sorumlusu olan öğretim elemanıyla veya bölüm başkanıyla iletişime geçiniz.


Çevrimiçi Yazılı Sınav yöntemiyle gerçekleştirilecek dönem sonu final sınavlarında;


> Her bir ders için öğretim elemanının belirlediği sınav süresi verilecek olup, bu süre içerisinde cevapların yüklenmesi gerekmektedir.

> Cevapların yüklenmesi için ek bir süre verilmeyecektir.

> Cevaplar WORD, PDF veya ZIP formatında olmak zorundadır.


Cevapların dosya boyutu en fazla 50 MB olabilir.

 

Cevaplar kâğıda elle yazılabilir. Bu durumda tüm kâğıtlara öğrenci no, ad ve soyad yazıldıktan sonra cep telefonundan aracı bir program (Örn. CamScanner/TinyScanner vb.)  ile tüm kâğıtlar tek bir PDF halinde sisteme yüklenmelidir.

 

Ek süre tanınmayacağı için sınav bitimine en az 5 dakika kala cevapların sisteme yüklenmesini tavsiye ederiz.

 

Klasik yazılı sınavlarda kopya tespit edilmesi durumunda Üniversitemiz yönetmeliklerine göre işlem yapılacaktır.

 

Çevrim içi yazılı klasik sınavlarınızda,


> Öncelikle sınav dosyanızı indiriniz. 


> Cevaplarınızı hazırladıktan sonra cevap dosyanızı yükleme yapacağınız zaman tekrar sisteme giriş yapınız. 


> Sisteme tekrar girdikten sonra dosyanızı yükleme yapabilirsiniz. (Sistem güvenlik amaçlı uzun süre işlem yapılmadığından dolayı sistem otomatik olarak oturumunuzu sonlandırmaktadır)


 

 Çevrimiçi Test yöntemiyle gerçekleştirilen final sınavlarında;

Sınav Sistemine giriş yaptıktan sonra karşınıza sınav kurallarını içeren bilgiler gelecek ve bunu onaylamanız istenecektir. Lütfen bu ekrandaki bilgileri çok dikkatli bir şekilde okuyunuz.

 

Her bir ders için öğretim elemanı tarafından belirlenen en az 30 dakika en fazla 60 dakika süre verilecek olup, her dersin soru bankasından rastgele çoktan tek seçmeli en az 20 adet soru yöneltilecektir.

 

Sınava başladıktan sonra ekranda ilgili derse ait bir soru ve o soruya ait cevap şıkları gösterilecektir. Soruyu cevaplamak için cevap şıklarından birini işaretleyip “Sonraki” butonuna tıklamanız gerekmektedir.

 

Doğru işaretleme yaptığınız sorulardan tam puan alacaksınız. Yanlış doğruyu götürmeyecektir.

 

Sıradaki soruya geçtikten sonra kontrol veya düzeltme amacıyla önceki soru/sorulara dönerek tekrardan cevaplayabilirsiniz.

 

Sınavın herhangi bir anında “Sınavı Bitir” butonuna basmanız halinde karşınıza bir uyarı ekranı gelecektir. Bu ekrandaki “Sınavımı Bitirmek İstiyorum” butonunu onaylarsanız sınavınız sonlandırılır. Böyle bir durumda ilgili dersin sınavına tekrar girilemez ve yeni bir sınav hakkı tanınmaz.

 

Sınav süresi tamamlandığında devam etmekte olduğunuz dersin sınavı otomatik olarak sistem tarafından sonlandırılır. Bu durumda sınav sonlandırılıncaya kadar sorulara verdiğiniz cevaplar değerlendirme sırasında dikkate alınır.

 

Öğrenci sınav esnasında farklı cihaz veya tarayıcı üzerinden giriş yaparsa, sınava ilk girilen ortamda “Bu kullanıcı ile sınava başka bir cihaz veya tarayıcı üzerinden giriş yapıldığı için cevaplarınız kaydolmayacaktır” uyarısı verilmektedir. Bu nedenle, sınavınızı sağlıklı yürütebilmek için, tek bir cihaz ve tarayıcı üzerinden sınavınızı gerçekleştiriniz.

 

10- Sınav sürecinde, sınav sorularının her türlü ortamda kopyalanması ve paylaşılması kesinlikle yasaktır.

11- Sistem hakkında (ödev yükleme, çevrim içi sınava giriş yapma vb. konularda) hazırlanmış diğer kılavuz videolar için Tıklayınız!...