KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı

2020-YKS Ek Yerleştirme Sonuçlarına Göre Üniversitemize Yerleşen Öğrencilerin Dikkatine-08.10.2020

2020-YKS EK YERLEŞTİRME İLE ÜNİVERSİTEMİZE YERLEŞEN ÖĞRENCİLERİN KAYIT İŞLEMLERİ!

 E-KAYIT

2020-YKS EK Yerleştirme ile Üniversitemize yerleşen öğrencilerin kayıt işlemleri tüm programlar için üniversiteye gelmeden E-Devlet şifresiyle internet üzerinden elektronik ortamda 05-07 Ekim 2020 tarihleri arasında saat 23:59’a kadar yapılacaktır. E-Kayıt yaptıran öğrencilerden herhangi bir belge istenmeyecektir. E-kayıt sistemiyle internet üzerinden kayıt yaptıramayan öğrenciler 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda yerleştikleri programa ait kayıt merkezine gelerek kayıtlarını yaptıracaklardır.

 

E-KAYIT İŞLEMİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

2020-YKS EK yerleştirme ile Üniversitemize yerleşen tüm öğrenciler bulundukları yerdeki PTT şubelerine nüfus cüzdanı ile şahsen müracaat ederek “E-Devlet” şifresi almaları gerekmektedir. E-Devlet şifresi alan öğrenciler E-Kayıt işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresine girdikten sonra “E-Hizmetler” bölümüne tıklayarak açılan sayfada yer alan “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı” başlığı altındaki “Üniversite E-Kayıt” sekmesinden 05-07 Ekim 2020 tarihleri arasında E- Devlet” şifresiyle kayıt yaptırabilirler.

 

E-KAYIT YAPAMAYANLARIN KAYIT İŞLEMİ


E-Devlet şifresi ile elektronik kayıt yapamayan; 2008 yılından önce Liseden mezun olanlar Milli Eğitim Bakanlığı sisteminde mezun bilgileri gözükmemektedir. Bu nedenle diplomalarını yanlarında getirmeleri; Diploması olamayanların mezun oldukları liseden diploma yerine geçecek EK-14 olarak adlandırılan diploma kayıt örneğini almaları gerekmektedir.

Üniversitemize yerleşen öğrenciler lise diploması, diploması hazır olmayanların ise yeni tarihli geçici mezuniyet belgesi ile 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında yerleştikleri programa ait kayıt merkezine gelerek mesai saatleri içinde (08:00-17:00 arası) kayıtlarını yaptıracaklardır.

 

LİSEDEN MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLERİN KAYITLARI

2020 YKS EK Yerleştirme sonucunda Üniversitemize yerleşen ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek öğrencilerin 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında Üniversitemize gelerek geçici kayıtlarının yaptırmaları gerekmektedir. Bu öğrenciler mezun olduklarına ilişkin belgelerini 31 Aralık 2020 tarihine kadar Üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacak olup bu tarihe kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin geçici kayıtları silinecektir. Bu durumda olup 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

 

YENİ KAYIT ÖĞRENCİLERİN DERS KAYIT İŞLEMLERİ

E-Devlet üzerinden kayıt yapanlar ve E-Kayıt yapamayarak şahsen Üniversitemize gelerek yeni kayıt olan (Geçici kayıt olanlar dahil) tüm öğrencilerin 2020-2021 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında alacakları derslere ait ders kayıtları 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında yapılacaktır. Tüm öğrenciler belirtilen tarih aralığında Öğrenci Bilgi Sistemine giriş yaparak ilgili döneme ait “ders kayıt” işlemini yapmaları gerekmektedir. Ders kaydı yapmak için  tıklayınız.

 Tüm öğrenciler öğrenim süresince zorunlu-seçmeli derslere ait ders kayıt işlemlerini her yarıyıl başlangıcında akademik takvimde belirtilen süreler içerisinde kendileri yapmak zorundadırlar.

 

YENİ KAYIT ÖĞRENCİLERİN DERS MUAFİYET (İNTİBAK) İŞLEMLERİ


Ders Muafiyet İşlemleri için öğrencilerin en geç 09 Ekim 2020 tarihine kadar Birim Bölüm Başkanlıklarına başvurmaları gerekmektedir.

 

ÖĞRENİM ÜCRETİ VE KATKI PAYI (HARÇ) ÖDEME HAKKINDA AÇIKLAMA

Birinci öğretim (Gündüz) öğrencileri katkı payı ödemeden ders kayıtlarını yapabileceklerdir. Ancak Üniversitemize kayıt olmadan önce birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı olan öğrenciler ikinci üniversite olarak Üniversitemizde birinci öğretim programına kayıt yaptırmaları halinde kayıt oldukları programa ait öğrenci katkı payını 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında kendileri ödemek zorundadır. Katkı payı ödemesi gereken öğrenciler katkı payını 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında bulundukları il/ilçeden (VAKIFLAR BANKASI İnternet bankacılığı, Şubelerinden veya ATM'lerinden “Öğrenci numarası ile” ödeyeceklerdir. (Ödemeler sadece Öğrenci No ile yapılmalıdır. Öğrenim Ücretleri Sistem üzerinden bankaya aktarılmıştır.) Katkı payını ödemeyen öğrencilerin 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı ders kayıtları yapılmayacaktır varsa yapılmış ders kayıtları iptal edileceği için ders ve sınavlara katılamayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacaklardır. (Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız)

 

 İkinci öğretim (Gece) öğrencileri öğrenim ücretini 05-09 Ekim 2020 tarihleri arasında bulundukları il/ilçeden VAKIFLAR BANKASI İnternet bankacılığı, Şubelerinden veya ATM'lerinden “Öğrenci numarası ile” ödeyeceklerdir (Ödemeler sadece Öğrenci No ile yapılmalıdır. Öğrenim Ücretleri Sistem üzerinden bankaya aktarılmıştır.) Öğrenim ücretini ödemeyen öğrencilerin 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Ders Kayıtları yapılmayacaktır varsa yapılmış ders kayıtları iptal edileceği için ders ve sınavlara katılamayacak ve öğrencilik haklarından yararlanamayacaklardır. (Öğrenci numaranızı öğrenmek için tıklayınız)

 

         YKS Ek Yerleştirme ile üniversitemize yerleşen öğrenciler ders kayıtlarını Danışmanları ile birlikte yapacaklardır.

AÇIKLAMALAR!

YKS EK yerleştirme ile Üniversitemize yerleşen ve askerlik sorunu olan (Yaş haddi, kaçak durumu vb.) erkek öğrencilerin kayıtları yapılacak ancak Askerlikle ilgili sorunu ortadan kalktığını belgeleyene kadar öğrenime devam ettirilmeyecek olup izinli sayılacaklardır.


Katkı Payı/Öğrenim Ücretleri ile ilgili 2020/2755 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının 10/3. maddesinde “Öğrencinin kayıtlı olduğu sadece bir programın öğrenci katkı payı, Devletçe karşılanır. Birinci öğretim veya açık öğretim kapsamında bir programa kayıtlı iken aynı kapsamda ikinci bir yükseköğretim programına (çift ana dal programları hariç olmak üzere) kayıt yaptırılması halinde, ikinci programa ait öğrenci katkı payları, öğrencilerin kendileri tarafından karşılanır.” hükmü gereği ikinci bir üniversiteye kayıt yaptıranlar, ikinci üniversitenin katkı payını öderler.

Kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra üniversitemizdeki öğreniminiz süresince Öğrenci Bilgi Sistemine Giriş İçin Gerekli Olan:

Kullanıcı  adı;  öğrenci  numarası

Şifre;T.C Kimlik numarasının  5 (İlk  Beş)   rakamıdır. 

Öğrenci Bilgi Sistemine Girmek İçin Tıklayınız